Златото на Земята се е появило при сблъсък на мъртви звезди
Странен блясък в космоса предостави нови данни, че всичкото злато на Земята е „произведено“ вследствие на сблъсъци между мъртви звезди, сочат резултатите от изследване, съобщи Асошиейтед прес.
Астрономите отдавна знаят, че термоядреният синтез в ядрата на звезди създава по-леки елементи като въглерод и кислород.
Подобни реакции обаче не могат да генерират поява на по-тежки елементи като злато.
Отдавна се смята, че златото е създадено в тип звездна експлозия, известна като свръхнова. С нея обаче не може да се обясни цялото количество от този скъпоценен метал в Слънчевата система.
Преди около десетилетие резултатите от изследване на европейски учени, ползвали суперкомпютри, наведоха на мисълта, че златото, платината и други тежки метали вероятно са формирани, когато две неутронни звезди са се сблъскали и са се слели.
Неутронните звезди са звездни реликви – колабирали ядра на масивни звезди.
Сега телескопи идентифицираха същия тип експлозия и наблюденията подкрепиха виждането, че
златото в бижутата ни е създадено при подобни редки сблъсъци
– далеч преди раждането на Слънчевата система – преди около 4,5 милиарда години.
Хората се навъртат наоколо с малки късове от Вселената, заяви ръководителят на изследването Едо Бърджър от центъра по астрофизика Харвард Смитсониън.
Миналия месец телескопът „Суифт“ на НАСА наблюдава изригване на гама лъчи, което се дължеше на сблъсък между мъртви звезди.
Изригването бе в далечна галактика, на разстояние около 3,9 милиарда светлинни години.
Изригването продължи само част от секундата. Като ползвал наземни телескопи и космическия телескъп „Хъбъл“, екипът на Бърджър забелязал странен блясък, който не изчезнал няколко дни.
Блясъкът в инфрачервения диапазон може да докаже, че тежки елементи като златото са изхвърляни по време на космически сблъсъци, отбелязаха учените.
Новото изследване разкрива, че злато е „произвеждано“ по сходен начин в Млечния път, докато резултатите от предишни изследвания сочеха, че метеоритен дъжд е донесъл злато и други скъпоценни метали на нашата планета.
Ако заключенията на учените са верни, това е много вълнуваща новина, заяви астрофизикът Стефан Росвог от Стокхолмския университет, която не е участвал в изследването.