Целулитът

В женските класации той е на челните места сред нещата, развалящи формата и линията на женското тяло.

На външен вид целулитът представлява портокалоподобни подкожни образувания, които се натрупват предимно по бедрата, седалището и понякога по долната част на корема.

Как са образува?
Разположените в човешкото тяло подкожни мазнини са разделени в три слоя и са гъсто пронизани от миниатюрни кръвоносни съдове, които снабдяват клетките с хранителни вещества и кислород. Консумирането на храни, богати на мазнини и захари, и заседналият начин на живот водят до насищане на кръвта с липиди. Тези липиди са вид излишни хранителни вещества, които тялото складира като резерв в мастните клетки. С увеличаването на резерва нараства и обемът на мастните клетки. Порасналите мастни клетки започват да се притискат една друга, като в същото време притискат и кръвоносните съдове, минаващи между тях. В резултат на това „сгъстяване” сериозно се влошава кръвооросяването и притокът на кислород до мастната тъкан намалява, а в тези проблемни места се появява т.нар. портокалова кожа. Портокаловата кожа всъщност са „отпечатъците” на нарасналите притиснати една до друга мастни клетки върху епидермиса.

Мъже и целулит?
Много рядко ще видите мъж с целулит. Това не е защото мъжете се движат повече или пък се хранят по-здравословно от жените, а защото природата така е решила. Разликата е в хормоналните различия между двата пола.
При жените най-горният слой на мастната тъкан (този точно под епидермиса) наподобява пчелна пита – т.е. правилно подредени една до друга кутийки.
При мъжете обаче този последен слой подкожни мазнини се състои от почти хаотично разхвърлени мастните клетки.
В допълнение е и фактът, че при мъжете подкожната мастна тъкан често е по-тънка в сравнение с тази при жените.

Как да се борим с него?
Целулитът не е заболяване. Всеки може да „получи” целулит.
Появата му е доста сложен процес, повлиян от много фактори, затова не може да се твърди, че това са просто излишни подкожни мазнини. Във всички случаи обаче целулитът намалява, когато се намалят и подкожните мазнини.

Забележете – трябва да намалеят подкожните мазнини, което не е задължително да се отрази в сваляне на много килограми. Има случаи на по-пухкави на външен вид дами, които обаче имат по-малко целулит в сравнение с други жени със значително по-ниско тегло.

За да се справите по-добре с целулита, избягвайте рязкото отслабване. В повечето случаи то се постига със загуба на течности от тялото, а не на мазнини. В отговор тялото връща изгубените течности (килограмите) и попада в т.нар. йо-йо ефект. Този тип „отслабване“ всъщност може да увеличи целулита по тялото. Отслабвайте постепенно, като го правите чрез здравословно хранене, умерена двигателна активност и достатъчен прием на вода. Така можете да намалите или дори напълно да изчистите целулитните натрупвания.

Фактор е и възрастта – една 20-годишна жена ще се справи по-лесно с целулита, отколкото жена в зряла възраст (40+). С течение на възрастта се забавят метаболитните процеси , влошава се състоянието на кожата (става по-тънка и целулитът „прозира“ отдолу дори и да е малко).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *